FA - EN

مدیر فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی وارستگان در خصوص آموزش مجازی در این دانشگاه گفت: آموزش مجازی در وارستگان به دو صورت آنلاین و آفلاین در حال فعالیت است و به صورت آموزش ترکیبی در حال حاضر در تعدادی از دروس در حال استفاده می‌باشد.
خبرنگار مفدا وارستگان در خصوص آموزش مجازی، مصاحبه‌ای با مدیر فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی وارستگان انجام داده است.
متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:

مفدا وارستگان: مهندس جهانگیر درخصوص پیشینه سیستم آموزش مجازی وارستگان توضیح دهید؟

سیستم آموزش مجازی در این مرکز از دی ماه ۱۳۹۱ راه اندازی و شروع به کار کرد. در ابتدا بر روی تعدادی نرم افزار اپن سورس مطالعات انجام شد و پس از تست اولیه و بررسی آنها نهایتا نرم افزار مودل برگزیده و سیستم آموزش مجازی به صورت آفلاین راه اندازی شد.
در حال حاضر این نرم افزار در اکثر دانشگاه‌های مطرح داخلی و خارجی در حال استفاده است و تاکنون با توجه به نسخه‌های جدید و توسعه یافته آن دوبار تغییر نسخه در نرم‌افزار اعمال شده و سرور داخلی برای آن راه اندازی شده است.
بعد از راه اندازی این سیستم در آذر ماه  ۱۳۹۲ به سمت استفاده از سامانه آموزش مجازی آنلاین و سیستم adobe connect حرکت کردیم.
در حال حاضر و بعد از گذشت پنج سال، در هر نیمسال حدود ۵۰ درس فعال در سیستم مودل به شکلی مداوم مورد استفاده اساتید و دانشجویان قرار دارد و همچنین کنفرانس‌های داخلی و خارجی این مرکز از طریق نرم افزار adobe به شکل آنلاین برگزار می‌شود.

مفدا وارستگان: در حال حاضر سیستم آموزش مجازی درچه حوزه های فعالیت می کند؟

حوزه فعالیت این سیستم در دانشگاه علوم پزشکی وارستگان ابتدا به صورت یک سیستم کمک آموزشی بود، ولی در حال حاضر تعدادی کلاس به روش blended learning (آموزش‌های ترکیبی) تنها با استفاده از این سیستم قابل برگزاری است.
در هر نیمسال کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی ویژه اساتید جهت آموزش سیستم و آشنایی آنها با سیستم برگزار می‌شود که نتیجه این آموزش‌ها اعتماد سازی اساتید در استفاده از این سیستم و زدن استارت برگزاری امتحانات آنلاین در مرکز بود که با موفقیت برایمان مقدور شد.
خبرنگار مفدا وارستگان به منظور کیفیت سنجی آزمون، با یکی از اساتید که آزمون مجازی برای دروس ایشان برگزار شده بود نیز مصاحبه‌ای انجام داد.

مفدا وارستگان: جناب دکتر منصوری لطفا نظر خودتان را در خصوص برگزاری آزمون آنلاین بفرمایید؟

از همه نظر بسیار راضی بودم، سیستم تصحیح نمره در زمان آزمون و بعد از اتمام آن بسیار عالی بود. "پروفایل استاد" در این سیستم امکانات جامعی دارد که مشاهده نمرات دانشجویان به تفکیک درصد پاسخگویی‌شان و همچنین سوالات غلط و درست آن، نمودار رنج نمرات دانشجویان را به صورت تصویری و ارایه آماری از سنجش سطح دشواری امتحان از مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد.
همچنین چیدمان سوالات و تغییر ترتیب آنها برای هر دانشجو و تغییر چیدمان گزینه‌ها، امکان تقلب را غیر ممکن کرده بود.

مفدا وارستگان: توصیه‌ای برای بهبود برگزاری آزمون دارید؟

بهتر است دانشجویان از پیش با این سیستم آشنا شوند تا از استرس آنها در جلسه آزمون کاسته شود، تمرکز در این امتحان بسیار مهم است هم محیط امتحان و هم مراقبین باید سکوت را رعایت کنند.
گفتگوی خبرنگار مفدا وارستگان با یکی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی وارستگان در مورد آزمون مجازی:

مفدا وارستگان: آقای سینا شریفی لطفا نظر خودتان در خصوص برگزاری آزمون آنلاین بفرمایید؟

نکته خیلی مثبت آن گرفتن نمره امتحان در لحظه اتمام امتحان است، همچنین فرآیند جابجایی سوالات و گزینه‌ها روال تقلب را کاملا بسته بود.
زمان بندی امتحان مناسب بود و امتحاناتی که با موس بشود آن را انجام داد ( مثل چند گزینه‌ای بسیار خوب است) و نکته آخر اینکه اگر امتحانات پایان ترم تستی هم به این روش برگزار شود بسیار خوب است.

مفدا وارستگان: توصیه برای بهبود برگزاری آزمون دارید؟

دانشجویان چون برای بار اول اینگونه آزمون را تجربه کردند، برایشان گنگ بود اگر چند بار برگزار شود این مشکل از بین می‌رود. نکته دیگر اینکه این امتحان برای امتحانات تشریحی ممکن است مشکل داشته باشد چرا که توانایی و مهارت تایپ افراد با توجه به توانایی آنها در کار با کامپیوتر متفاوت است و باید توانمندی کامپیوتری دانشجویان بیشتر شود.

امتحان آنلاین