همتایاران سلامت روان

برپایی ایستگاه سلامت روان توسط همتایاران سلامت علوم پزشکی وارستگان

روز دوشنبه ۵ اردیبهشت ماه به همت کانون همتایاران و به مناسبت روز جهانی مشاوره و روانشناس، ایستگاه سلامت روان در علوم پزشکی وارستگان برپا شد و در این ایستگاه‌ها، خدماتی از جمله : انجام تست های سلامت روان و غربالگری، معرفی فیلم با موضوعات روانشناختی، آگاهی رسانی در خصوص هیجانات و… به دانشجویان ارائه شد.

دفتر مشاوره مرکز آموزش عالی علوم پزشکی وارستگان با همکاری کانون همتایاران و به مناسبت روز جهانی مشاوره و روانشناس به مدت 2 روز، ایستگاه‌های سلامت روان در این مرکز برپا کرد و خدماتی از جمله تست‌های سلامت روان و غربالگری و تست‌های اضطراب  و افسردگی به دانشجویان ارائه شد. در یکی دیگر از ایستگاه‌ها فیلم‌ها و کتاب‌هایی با موضوعات روانشناختی به دانشجویان معرفی گردید.

لازم به ذکر است همتایاران دانشجویانی هستند که با گذراندن دوره‌های آموزشی، زیر نظر اداره مشاوره دانشگاه‌ها انتخاب می‌شوند و به صورت داوطلبانه خدمات یاورانه را در آموزشگاه‌ها برای دانشجویان انجام می‌دهند. خدمات یاورانه به خدمات حوزه بهداشت و روان اتلاق می‌شود و شامل چهار حوزه روانشناسی بالینی، مشاوره، خانواده درمانی و مددکاری اجتماعی است.

مهمترین بخش این خدمات، خدماتی است که سطح ابتدایی و نخست پیشگیری در حوزه مشاوره را در برمی‌گیرد.از شرح وظایف همتایاران در حوزه سلامت روان می‌توان به برقراری رابطه خوب و حسنه با دانشجویانی که نیازمند خدمات در حوزه مشاوره هستند.

شناسایی دانشجویان در معرض آسیب و آسیب دیده، مشارکت در ارائه خدمات در زمینه هدایت‌های تحصیلی، آموزشی ، شغلی و توانبخشی، مشارکت در پایش وضعیت روانشناختی دانشجویان، تهیه و توزیع جزوات اطلاع‌رسانی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، تشکیل گروه‌های پرورش تفکر خلاق وایده‌پردازی، فعالیتهای مرتبط با توانبخشی و مجموعه فعالیتهایی در حوزه سلامت روان اشاره کرد.

از دیگر ایستگاه‌ها که  با استقبال بالای دانشجویان همراه بود، ایستگاه آگاهی رسانی در خصوص هیجانات بود، که دانشجویان میتوانستند بصورت آزادانه نظرات و انتقادات خود را بیان کردند.

دکتر جهانگیر رئیس مرکز و دکتر جاوید معاونت دانشجویی فرهنگی نیز از این ایستگاه‌ها بازدید کرده و از مشارکت و فعالیت بسیار مفید دانشجویان تشکر کردند.

برای مشاهده تصاویر مربوط به این برنامه، اینجا کلیک کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!