دکتر میرزا وزیری

مهاجرت خوب یا بد؟


کارگاه آموزشی “مهاجرت علمی، خوب یا بد؟”با سخنرانی دکتر مجید میرزاوزیری (عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی و رئیس گروه آموزش های آزاد کالج فردوسی) در وارستگان برگزار گردید.
این روزها در برهه‌ای از زندگی قرار گرفته‌ایم که نسبت به گذشته، حال و آینده ،تصویر و شناخت درستی نداریم که این امر باعث ایجاد بحران هویتی شده است و برای به دست آمدن این هویت نیاز به شناخت بیشتر است که باید در مقاطع مختلف این موضوع آموزش داده شود. بدین منظور و با توجه به افزایش علاقه مندی دانشجویان و دانش آموختگان به مهاجرت، مهارتکده وارستگان با همکاری مرکز توسعه آموزش و  با هدف آگاهی دادن و آموزش اصول اولیه قبل از مهاجرت، در تاریخ 98/10/12 اقدام به برگزاری کارگاه فوق نمود.

 عضو هیات علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: می‌توان گفت که مهاجرت علمی خوب است، اما هشت مورد وجود دارد که دانشجویان قبل از اقدام به مهاجرت باید حتما توجه داشته باشند. اول اینکه افراد باید اصول اولیه را رعایت کنند تا بتوانند انتخاب درستی داشته باشند زیرا اگر اصول اولیه نباشد این انتخاب شرایط را برای فرد سخت می‌کند؛ در نتیجه دانشجویان باید در تصمیم‌گیری خود برای مهاجرت مراقب باشند تا اتفاق غلط رخ ندهد.

مسئله دیگری که وجود دارد، مهاجرت خوب من و بد ماست؛ بدین معنا فردی که مهاجرت می‌کند، این احساس را دارد که کار درستی انجام می‌دهد و در یک فضای بهتری قرار می‌گیرد اما ما همه سرمایه‌های جامعه را از دست می‌دهیم و در این چند سال گذشته هر کسی که ویژگی خوبی داشته، مهاجرت کرده است.

رئیس گروه آموزش های آزاد کالج فردوسی تصریح کرد: جامعه‌ای که خوبِ من در تعارض با خوب جامعه است، جامعه خوبی نیست به خاطر اینکه ما همیشه در ریاضی می‌گوییم «هر» با «همه» فرق دارد و ما همه با هم باید برای جامعه فکر کنیم اما از این گذشته چون جامعه کشش ندارد که همه با همه برای او فکر کنیم در نتیجه به صورت فردی این اقدام را انجام می‌دهیم.

وی در ادامه عنوان کرد: که بهترین لزوما بهترین نیست بلکه به افراد بستگی دارد؛ بدین منظور که دانشجویان در انتخاب خود دقت کنند چراکه ممکن است آن انتخاب بهتر لزوما برای فرد بهترین نباشد. مسئله‌ روانشناسی دیگری وجود دارد که شما جزء کدام دسته از افراد هستید؟ افرادی هستند که اتفاقات درونی برای آن‌ها انگیزه می‌شود و اصلا به بیرون کاری ندارند. اگر جزء افرادی هستید که انگیزه‌های درونی برای‌تان مهم است باید درون خود را اصلاح کنید تا انگیزه.

وی خاطرنشان کرد: مورد دیگری که وجود دارد این است که من خودم از جمله افرادی هستم که مانع برای من پیشران است؛ بدین معنا که مانند مسابقه دو با مانع است یعنی اگر به من بگویند بدوم خیلی اهمیت ندارد اما اگر بگویند که بدو و بعد باید از روی مانع بپری، پرش من از روی مانع یک شتاب دیگری به من می‌دهد و لذت‌بخش است. موانع برای فرد پیشران می‌شوند. اگر در درون شما مانع‌ها دارند انگیزه‌کُش می‌شوند مسلما جای مناسبی نیست که در مانع حضور داشته باشید.

عضو هیات علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: موفقیت؛ از شنبه. اگر جزء افرادی هستید که از شنبه می‌خواهید موفق باشید تفاوتی ندارد که در ایران و یا خارج باشید؛ چرا که اگر مهاجرت هم کنید می‌خواهید از شنبه به انجام کارهای خود بپردازید.

میرزا وزیری اظهار کرد: خبر صبحگاهی ممکن است به گونه‌ای باشد که فرد یک‌باره به سرش بزند که مهاجرت کند اما نکته مهم این است که همیشه باید آماده باشید نه به خاطر اتفاقاتی که رخ داده بلکه باید دارای رزومه پربار باشید و یا اینکه یک اثر ماندگار از خود به جای گذاشته باشید. اگر در این زمینه‌ها قوی باشید و خبر صبحگاهی به گوش شما رسید که مهاجرت افزایش پیدا کرده و شما قصد رفتن داشتید، با  یک رزومه قوی بروید و با آن در یک فضای خوب قرار بگیرید. این مواردی که گفتم مسائلی است که محک خوبی به ما می‌زند که مهاجرت کنم یا نه. بنابراین مهاجرت خوب است و برای جواب به بَد باید جزئیات آن را بیابیم.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!