اهدای خون

حجامت یا اهدای خون ؟ تیتر جنجالی سخنرانی این هفته واراتاک


در جلسه این هفته وارتاک دو نفر از اعضای هیات علمی علوم پزشکی وارستگان به سخنرانی پرداختند.

در اولین سخنرانی زهره حسینی عضو هیات علمی گروه علوم تغذیه صحبت خود را با موضوع «تمرینات ارگونومیک در محیط»

شروع کرد. در ابتدای این بخش از جلسه با دستگاه هند گریپ که قدرت عضلات دست همکاران و کارکنان اندازه گیری شد و سپس پرسشنامه هایی نیز در اختیار افراد قرار گرفت تا میزان شکایت افراد از درد های اسکلتی شان را در ان پاسخ دهند. در ادامه ایشان به توضیح  این مفهوم  پرداختند که در محیط کاری ارگونومی به این معنا  است که وسایل مورد استفاده از جمله صندلی و میز وحتی  موس یا کیبرد می بایست بر اساس اصول استاندار قرار داشته باشند و افراد نیز به صورت مناسب از آنها استفاده کنند که در غیر این صورت در مدت زمان طولانی  باعث ایجاد درد های مفصلی و عضلانی در افراد خواهد شد.

در ادامه جلسه راه های متفاوتی برای ارگونومیک کردن محیط کار توضیح داده شد که علاوه بر استفاده درست از وسایل و تجهیز وسایل اداری به تمرینات ورزشی نیز اشاره شد. تمرینات متفاوت ورزشی در این جلسه انجام شد که همکاران با یادگیری انها و تداوم در استفاده حتما می توانند از درد های و مشکلات بلند مدت ناشی از کار طولانی مدت جلوگیری نمایند.

تیتر جنجالی این هفته اما موضوع سخنرانی دکتر حسین حبیبی بود. «حجامت یا اهدای خون» مطلب جذابی بود که با مقایسه دلایل موافقان و مخالفان حجامت از بین شرکت کنندگان شروع شد و با توضیحات عضو هیات علمی گروه علوم آزمایشگاهی در خصوص حجامت ادامه پیدا کرد. در کل این سخنرانی افراد شرکت کننده با مباحثه با یکدیگر به بحث در خصوص دلایل له یا علیه این موضوع پرداختند. ایشان دکر کردند که دلایل علمی مبتنی بر شواهدی وجود ندارد که حجامت در درمان بیماری ها موثر واقع شده باشد و همچنین سایر مطالعات صورت گرفته در این خصوص نیز از اعتبار علمی بالایی برخورد نیستند، حبیبی که دارای دکتری هماتولوژی می باشد در ادامه توضیح داد که به علت تولید گلوبول های تازه افراد پس از حجامت احساس شادابی و سرحالی دارند و این موضوعه  ارتباطی با حجامت ندارد کما اینکه درسال های اخیز نیز سازمان انتقال خون نیز دیگر مدعی این صحبت نیست که خون دادن باعث بهبود بیماری ها در افراد می گردد.

این بحث در میان شرکت کنندگان مورد استقبال قرار گرفت و افراد به صحبت در این خصوص پرداختند.

ایشان در پایان سخنرانی خودشان از افراد شرکت کننده تقاضا کرد که با توجه به اینکه اهدای خون سالم می تواند اهدای زندگی باشد از شرکت کنندگان خواست که به اهدای خون و حجامت با دید دیگری نگاه کنند و اگر با هدف غیر درمانی حجامت را انجام میدهند گزینه بهتر اهدای خون می باشد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!