اساتید گرامی

محتوای آفلاین به معنی فایل ویدئوی پاورپونت صداگذاری شده اساتید میباشد در واقع همان پاورپوینتی که در کلاس درس تدریس مینمایید را با صحبت ها و نکاتی که در کلاس بیان می نمایید ریکورد نموده و به عنوان محتوای افلاین در اختیار دانشجویان قرار خواهید داد.

لازم به ذکر است که برای ایجاد این ویدئو از نرم افزارهایی که امکان ریکورد محیط دسکتاپ شما را فراهم می آورند میتوان استفاده نمود مثل Camtasia و  oCam (البته میتوان از قابلیت ریکورد صدای خود پاورپوینت نیز میتوان استفاده نمود )

  • نرم افزار کمتازیا یک نرم افزار حرفه ای بوده و امکانات زیادی از جمله ویرایش ویدئو بعد از ریکورد و اضافه کردن متن و توضیحات و همچنین تنظیم صدا در اختیار شما قرار میدهد ولی فایل نهایی به صورت ویدئو نیست و برای تبدیل فایل به ویدئو باید از داخل خود برنامه اقدام به خروجی گرفتن نمایید.
  • نرم افزار ocam کاربری بسیار راحتی دارد و خروجی فیلم در اختیار شما قرار میدهد ولی دیگر امکانات کمتازیا را ندارد.

برای دانلود نرم افزار کمتازیا و آموزش استفاده از آن و همچنین oCam میتوانید اینجا کلیک نمایید.

خواهشمند است در تولید محتوای آفلاین خود به موارد زیر دقت نمایید:

1-حداکثر زمان درنظر گرفته شده برای هر ویدئو 15 دقیقه باشد و اگر مبحث درسی زیاد میباشد از چند ویدئوی 15 دقیقه ای استفاده نمایید.

2-حجم ویدئوی تولیدی خیلی زیاد نباشد (حداکثر20-30 مگ )

برای کم کردن حجم ویدئو دو راه وجود دارد:

  • استفاده از برنامه HandBrake که کمی تخصصی میباشد و البته آموزش های آن در اینترنت موجود است.
  • استفاده از قابلیت خود برنامه Camtasia در زمان تبدیل فایل به ویدئو که میتوانید از گزینه MP4 with smart player (up to 720) استفاده نمایید .
تولید محتوا
3-دقت داشته باشید که نویز و یا صدای زمینه مزاحم در ویدئو ریکورد نشود (مثل صدای مکالمه افراد یا صدای تلوزیون) برای جلو گیری از این مورد پیشنهاد می شود از هدفون استفاده نمایید و اگر هدفون در اختیار ندارید میتوانید از اتصال هدفون موبایل به لپتاپ نیز استفاده نمایید
4-می توانید برای فایل های آفلاین زمان مشاهده تعیین نمایید و بعد از زمان مورد نظر آن مبحث را از حالت نمایش خارج نمایید و یا اینکه فایلها در دسترس دانشجویان باشد، با گذاشتن تمرین و تعیین مدت زمان پاسخ دانشجویان میزان مشارکت آنها را محک بزنید.
5-در صورتی که مطلب ارائه شده شما بصورت کامل بیان شده باشد و مطلب برای مخاطب عمومی نیز کاربرد داشته باشد با نام شما  در سایت پایگاه علمی وارستگان نیز منتشر خواهد شد

6-اطلاعات زیر را در شروع فایل ویدئو درج نمایید که مشخص کننده اطلاعات شما و مرکز و محتوای تولیدی میباشد:

(لوگو و نام وارستگان- نام درس و مبحث- نام استاد )

باتشکر از همکاری شما
واحد آموزش مجازی وارستگان
کمتازیا

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!